2025-07-14

Za nami Rajd Chemika. Rowerem po Szlaku Kujaw Przemysłowych

KTR Kujawiak po raz kolejny zaprosił cyklistów na unikalną wyprawę przez przemysłowe serce regionu. Tegoroczna edycja wydarzenia dofinansowana została ze środków Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych QEMETICA Soda Polska S.A.

Prawie 40 uczestników, kilkadziesiąt kilometrów pokonanej trasy i niezwykła podróż przez przemysłowe dziedzictwo Kujaw – tak w skrócie można podsumować Rajd Chemika – Szlakiem Kujaw Przemysłowych, który odbył się w sobotę, 12 lipca. Wydarzenie zorganizował Klub Turystyki Rowerowej Kujawiak przy Oddziale PTTK w Inowrocławiu.

Choć pogoda nie dopisała i momentami przypominała bardziej jesień niż środek lata, nie zgasiło to zapału i entuzjazmu zapisanych na rajd cyklistów – wszyscy dzielnie pokonali całą trasę, udowadniając, że żadna aura nie jest im straszna.

Rowerzyści ruszyli z Inowrocławia, pokonując trasę przez Janikowo do Piechcina – miejsc wyjątkowych na przemysłowej mapie Polski. Rajd, poza rekreacyjnym charakterem, był też okazją do zgłębiania historii lokalnego przemysłu chemicznego i wapienniczego.

Zależy nam, by poprzez turystykę rowerową nie tylko promować aktywny wypoczynek, ale też pokazywać bogactwo lokalnego dziedzictwa – mówi Dariusz Dekański, prezes Klubu Turystyki Rowerowej Kujawiak. – Trasa przez Janikowo i Piechcin to prawdziwa lekcja historii i technologii – dodaje.

Szlak przemysłu – od sody po wapno

Uczestnicy rajdu odwiedzili m.in. okolice zakładów QEMETICA Soda Polska S.A. w Inowrocławiu i Janikowie – jednego z największych w Polsce producentów sody kalcynowanej i soli warzonej. Ciekawostką była również możliwość poznania historii przemysłowej kolei linowej Janikowo–Piechcin – która do niedawna była jedyną czynną instalacją tego typu w kraju, uruchomioną w 1960 roku. Linia o długości 7,18 km, poruszająca się nad jeziorami i łąkami, łączyła kamieniołom wapienia w Piechcinie z zakładami sodowymi.

Piechcin z kolei, znany ze spektakularnych kamieniołomów, to miejsce, gdzie przemysł wapienniczy i cementowy rozwijał się już od połowy XIX wieku. Wspomnienia o pierwszych piecach kręgowych typu Hoffmana czy historii „Fabryki Wapna i Cementu Piechcin” dopełniły obrazu regionu jako ważnego centrum gospodarczego.

Edukacja, pasja, wspólnota

Rajd był nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ale też do budowania wspólnoty pasjonatów turystyki rowerowej. Dzięki doskonałej organizacji i przewodnikom, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć przemysłowy rozwój Kujaw i jego wpływ na lokalne społeczności.

Wydarzenie wpisało się w ogólnopolski kalendarz cykloturystyczny 2025, jako jedna z blisko tysiąca zaplanowanych imprez rowerowych w Polsce. Rajd Chemika to kolejna udana inicjatywa w ramach obchodów 40-lecia działalności KTR Kujawiak, który od lat promuje turystykę rowerową i edukację regionalną.

Realizacja wydarzenia była możliwa dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych QEMETICA Soda Polska S.A. Dzięki temu wsparciu organizatorzy mogli zadbać o wysoki poziom merytoryczny, bezpieczeństwo uczestników oraz promocję lokalnego dziedzictwa przemysłowego.

INOWROCŁAW.
Fundusz Wsparcia Inicjatyw Społecznych
Qemetica Soda Polska
INOWROCŁAW.
Fundusz Wsparcia Inicjatyw Społecznych
Qemetica Soda Polska
INOWROCŁAW.
Fundusz Wsparcia Inicjatyw Społecznych
Qemetica Soda Polska
Copyright 2025 by Inowrocław. Fundusz Wsparcia Inicjatyw Społecznych